austriškai vokiškas vesternas? kodėl gi ne.

das finstere tal

mūsų draugas Levas pristato dar vieną gera filmą. šįkart filmo žanras ir fimo veiksmo vieta – ganėtinai neįprasti.

pavadinimas: „The Dark Valley“ (orig. „Das finstere Tal“)
metai: 2014
šalis: Austrija, Vokietija
režisierius: Andreas Prochaska

Westerno žanras yra tokia keista dėmė tarp visų kino žanrų. dėmė ne todėl, kad tai blogai, bet tiesiog tai yra paprastai labai siaurą sritį nagrinėjantys ar parodantys filmai, tuo pačiu nepriklausantys jokiam kitam, platesniam stiliui.

tarsi imtume „nazisploitation“ filmus kaip astkirą žanrą, o ne „exploitation“ žanro dalį arba „ghost movies“ ne kaip siaubo filmų požanrį, bet visiškai atskirą filmų tipą.

man labai patinka westernai, o ypatingą silpnybę jaučiu itališkiems „spaghetti“ westernams. kodėl taip yra, kas tokio užkabina filmuose, kuriuose italai vaidina kaubojus ir jodinėja dykumose, ieškodami aukso, plėšdami ką nors, kerštaudami ar pan., nežinau. nepasakysiu tiksliai ir kas patiko man šitame vokiečių westerne, apart ypatingai gražaus, arthousinio aplinkos pateikimo.

teko skaityti, kad tai – vienas geriausių paskutiniais metais sukurtų westernų, tad kodėl gi nepatikrinus? režisierius man absoliučiai nežinomas, kaip ir didžioji dalis aktorių (na, kiek žinomesnis ir nevaidinęs tik „Komisaras Reksas“ seriale – pagrindinio vaidmens atlikėjas britas Sam Riley). bet taip jau yra su austrišku ar vokišku kinu eiliniam žiūrėtojui.

susišlavęs nemažai apdovanojimų įvairiuose europietiškuose festivaliuose, šis filmas prasideda vaizdu, kai į kaimelį Alpėse atjoja vienišas raitelis ir paprašo pastogės. nei kas jis toks, nei kokie jo ketinimai, kaimelio gyventojams nėra aišku, bet raitelis priimamas. galbūt ne visai išskėstomis rankomis, kiek įtariai, bet visgi atvykėlis randa vietą apsigyventi.

labai iš lėto, nepaprastai vaizdingai ir tikrai puikia kinematografija atskleidžiamos keistos kaimelio paslaptys ir ritualai, kuriems paklūsta visi alei vieno. su jais susijęs ir šio paslaptingo raitelio pasirodymas čia. na, kaip būna su westernais, iš esmės tai pagrindinė filmo ašis gali būti: moteris, pinigai arba kerštas. retais atvejais nusukama kiek į šoną, sumaišomos kelios temos ar pan., bet principas išlieka tas pats.

„The Dark Valley“ varomoji jėga – kerštas gyventojams už kadaise atliktas skriaudas ir mėginimas išlaisvinti žmones iš gyvuliškų ritualų pančių. istorija, žiūrint iš atokesnio taško, visiškai paprasta ir nepretenduoja būti ypatingai originali, bet šį filmą malonu žiūrėti dėl vaizdų, dėl filmavimo ir vietų grožio, dėl aktorių vaidybos, dėl emocijos ir dėl tamsios, nuo pačių pirmų iki paskutinių sekundžių, tvyrančios atmosferos.

taip, yra čia ir loginių klaidų, ir, neabejoju, besiknaisiojantys po techninius dalykus, atrastų čia dar daugiau visokių liapsusų. visgi bendrai, tai – labai gražus, tamsus, keršto emocija prikvėpintas westernas, kuris nežinau ar tikrai yra vienas geriausių paskutiniu metu išleistų westernų, bet neabejotinai malonus akiai. kažkuo savo tamsa priminė legendinį „Ravenous„. imkit ir žiūrėkit.

Traileris:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *