rudeninis potraukis eurocrime’ui – „Due occhi per uccidere“

due occhi per uccidere

pavadinimas: Due occhi per uccidere
metai: 1968
šalis: Italija
režisierius: Renato Borraccetti

tas rudeninis potraukis gražiam, ramiam ir jaukiam eurocrime šiemet nėra išimtis. vos tik pasibaigus vasarai, prisireikė vėl tikrinti, kas „naujo“ ir įdomaus ar nematyto atsiradę giallo bei eurocrime vandenyse. nežinantiems kas yra giallo, pasufleruosiu, kad tai italų kriminalinių filmų bei romanų žanras, užgimęs, diskutuotina, bet sakyčiau septintąjame dešimtmetyje ir suklestėjęs aštuntąjame. nors sunku apibrėžti kas būtent išskiria giallo iš kitų detektyvinių žanrų, man asmeniškai labiausia jį atspindi siaubo ar gore elementai ir gausa erotikos.

pirmasis už akių užkliuvo „Due occhi per uccidere“ („Nužudyti dėl poros akių“ ar pan. štai koks kalambūras gaunasi). ko gero, įdomiau, negu pati istorija filme, yra jo atsiradimo ir atgimimo antram gyvenimui istorija. kaip atsitiktinai 35mm juosta buvo beveik išmesta į šiukšlinę, kaip nėra kito skaitmeninio ripo, kaip pasisekė, kad viename forume buvo surinktos lėšos ir filmas prikeltas gyvenimui skaitmenoje ir panašiai. gražu.

filmo vaizdo kokybė gana sudarkyta dėl to, kad juosta daugiau nei porą dešimtmečių mėtėsi kažkur rūsiuose, todėl vizualiai filmas nestebina, bet žiūrimas. pats scenarijus ir jo išpildymas – ne auksiniai, bet ir ne nuobodybė. čia maža erotikos, maža siaubo, daugiau pavydo, nepasitikėjimo, paranojos ir baimės. netipinis giallo. kažkas seka turtingo sukčiaus veiksmus, kuris be visų suktybių yra užlenkęs vieną kitą savo priešą. pradeda tarsi atsitiktinai rastis į žmogžudystes nurodantys daiktai – ginklai, rūbeliai ir t.t. žodžiu sėjama baimė. na ir už tuos savo niekingus darbus blogietis sukčius moka. moka maždaug pusę filmo, kol galiausia išsiaiškiname kodėl būtent toks filmo pavadinimas ir kas čia už ką labiausia nori jam atkeršyti.

yra labai gražių vizualiai epizodų filmo pradžioje ir aišku nepasišiukslinta su muzika. tie pučiamieji instrumentai, tie šokiai, tos itališkos moterys, tie pobūviai. romantika, melas ir mirtis. primygtinio siūlymo žiūrėti nėra, bet kam įdomus eurocrime ir kas norėtų pasigirti, kad „blemba mačiau filmą, kuris IMDB neturi net 5-ių balsų“ tai tiems būtina.

pilną filmą italų kalba be subtitrų galima rasti žemiau.

recenzijos autorius: Levas